NUCLEAR ENERGY SUMMIT 2024, BRUSEL, ČTVRTEK 21. 3. 2024

Světoví lídři včetně šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyen nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se na Nuclear Energy Summit 2024 v Bruselu shodli, že je třeba dále pracovat na rozšiřování kapacit jaderné energetiky.

V současnosti pochází z jaderných elektráren zhruba desetina veškeré elektrické energie, která se vyrobí. Cílem je, aby se podíl jádra ještě dále navyšoval.

„Musíme udělat všechno pro to, abychom jadernou kapacitu navýšili. Bez podpory jaderné energie nemáme šanci včas dosáhnout svých klimatických cílů,“ řekl šéf Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol novinářům a dodal, že „obnovitelné zdroje budou hrát podstatnou roli, ale potřebujeme také jadernou energii, obzvlášť v těch zemích, kde není pro obnovitelné zdroje dostatečný potenciál“.

„Tento summit podtrhne, že rozšiřování jaderné kapacity je kritické pro zvládnutí klimatické krize, která už začíná dopadat prakticky na všechny na celém světě. Podporujeme francouzskou iniciativu, která povzbuzuje Světovou banku a další rozvojové banky, aby odstranily překážky pro financování jádra. Jsem v tomto ohledu optimista,“ řekl podle portálu Seznam Zprávy poradce amerického prezidenta pro čistou energii John Podesta.

Poněkud důrazněji se na zahájení summitu vyjádřil šéf Mezinárodní agentury pro jadernou energii (IAEA), která spolu s belgickou vládou setkání organizovala.

„Tohle není soutěž krásy. Tohle je boj, ve kterém musíme využít všech dosažitelných a použitelných zdrojů energie, které neprodukují CO2, abychom obstáli ve společné výzvě. A tou je dekarbonizovat co nejdříve naši energetiku,“ řekl Rafael Grossi.

Premiér hostitelské země Alexander DeCroo k tomu řekl, že jádro je součástí snahy o dosažení klimatické neutrality. Za Českou republiku se zúčastnili premiér Petr Fiala a ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela.

V závěrečné deklaraci se lídři zavázali, že uvolní potenciál jaderné energetiky a přijmou opatření, která vytvoří příznivé podmínky pro prodlužování provozu stávajících bloků a výstavbu nových, včetně malých modulárních reaktorů. Součástí bude i zajištění konkurenceschopného financování. Podle premiéra Fialy je tento summit zakončením české cesty k uznání jaderné energetiky jako čistého zdroje.

V praxi to znamená, že země, které vyrábějí nízkoemisní elektřinu v jaderných elektrárnách a nemají příliš velký potenciál pro obnovitelné zdroje energie, budou moci snadněji splnit cíle Fit for 55 a Grean Dealu, protože si budou moci svobodně volit z nízouhlíkových technologií.

Další podrobnosti k summitu najdete na portálu České noviny (provozováno ČTK).

Pozn.: Pro pečlivé čtenáře tohoto článku upozorňujme na zřejmě redakční chybu, která se objevila na konci textu, kde je napsáno, že podle ministra Síkely bude 45 reaktorů postaveno za 100 miliard eur. To by byla bomba. Realisté odhadují cca 400 miliard eur, pesimisté a odpůrci jádra dokonce 1200 miliard eur.

Vystoupení premiéra Fialy se věnuje web vlády České republiky.