Americká ministryně energetiky volá po ztrojnásobení americké jaderné energetiky

Je načase, aby USA využily zkušenosti s novou jadernou výstavbou ve Vogtle, řekla americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová na akci konané u příležitosti dokončení dvou bloků v jaderné elektrárně Vogtle. Podle ní by výkon jádra mohl být zvýšen i formou obnovování provozu nedávno zastavených jaderných bloků.

Americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová při oslavě spuštění obou bloků AP1000 jaderné elektrárny Vogtle. (Zdroj: Southern Company)

Dva reaktory AP1000, 3. a 4. blok elektrárny Vogtle, ve státě Georgia vstoupily do komerčního provozu v červenci 2023 a v dubnu 2024. Granholmová ocenila odhodlání, vizi a spolupráci, které pracovníci vložili do projektu výstavby prvních amerických jaderných bloků za poslední desetiletí, které byly postaveny „od nuly“.

„Tento projekt je ukázkovým příkladem toho, jak se z výzev typu „první svého druhu“ mohou stát úspěchy „n-tého druhu“,“ řekla. První projekty tohoto rozsahu jsou příliš velké a finančně riskantní na to, aby je soukromý sektor zvládl sám, ale jsou příliš důležité na to, aby je národ nedělal,“ řekla.

„Abychom v roce 2050 dosáhli uhlíkové neutrality, musíme přinejmenším ztrojnásobit výkon naší jaderné energetiky. To znamená přidat dalších 200 GWe instalovaného výkonu,“ řekla. „A tak je na čase zpeněžit naše investice vybudováním dalších jaderných bloků,“ dodala.

V pozdějším rozhovoru s agenturou Reuters Granholmová uvedla, že výstavba nových reaktorů v areálech jaderných elektráren by mohla být nákladově efektivním způsobem rozšiřování instalovaného výkonu jaderných elektráren v USA. A dále řekla, že některé nedávno uzavřené elektrárny by mohly být znovu spuštěny. Řekla, že by byla „překvapena“, kdyby Loan Programs Office (LPO) amerického ministerstva energetiky nezačal jednat s provozovateli dalších uzavřených bloků. Nedávno totiž přislíbil až 1,52 miliardy dolarů jako úvěrovou záruku společnosti Holtec pro projekt uvedení jaderné elektrárny Palisades zpět do provozu.

Asi 30 jaderných elektráren v USA již získalo povolení k výstavbě dalších reaktorů, řekla, což by byl nákladově efektivní způsob rozšíření výroby elektřiny pomocí jádra: „Takže se nemusí znovu procházet celým úředním kolečkem, ale stačí využít stávající plochy, aby mohla být rozšířena výroba.“

Agentuře Reuters také řekla, že vzhledem k nárůstu poptávky po energii kvůli rozvoji technologií jako je umělá inteligence vyžadující energeticky náročná datová centra, žádá americká administrativa velké technologické společnosti, aby investovaly do výroby čisté energie. To naznačuje, že tyto společnosti by mohly spolupracovat na vytvoření podmínek pro rozšíření malých modulárních reaktorů. Společné zadávání objednávek totiž může snížit náklady.

„Jednali jsme s datovými společnostmi. Ty velké mají závazky k uhlíkové neutralitě a rádi by viděli v základním zatížení čistou elektřinu,“ řekla Granholmová.

Zdroj: World Nuclear News