Home » Nezařazené » VLÁDNÍ ZMOCNĚNEC PRO JADERNOU ENERGETIKU

Partneři

Spolupráce

  • CENEN

Mediální partneři

VLÁDNÍ ZMOCNĚNEC PRO JADERNOU ENERGETIKU

František Hezoučký byl v souvislosti s tím, že vláda bude brzy vybírat zmocněnce pro jadernou energetiku, osloven redaktorem serveru / časopisu Týden Petrem Musilem. Přečtete si jeho otázky a Františkovy odpovědi. Je taková funkce důležitá? Případně proč ano/proč ne? Má -li to být ZMOCNĚNĚC, měl by být skutečně zmocněn jednat jménem vlády a vládou respektován. Musí tedy věci rozumět. Vycházíme-li z toho, že vláda přijala ASEK (Aktualizovaná Státní Energetická Koncepce) a NAP (Národní Akční Plán pro jadernou energetiku), nemělo by se dlouho přešlapovat na místě. A mají-li se stavět další bloky, musí být jasné, že bude vysoký podíl zapojení českého (a slovenského) průmyslu, projekčních organizací i výzkumných pracovišť.   Jsou podle Vás plány na výstavbu po jednom reaktoru v každé ze dvou českých jaderných elektráren smysluplné? (opět prosím krátké zdůvodnění) Stavba dvou bloků v jediné lokalitě by samozřejmě byla levnější. Odhaduji, že minimálně o 20% oproti stavbě ve dvou různých lokalitách. Rozumím ale tomu, že je politický zájem, aby Třebíčsko  neutrpělo sociální otřes ukončením provozu dukovanských bloků.  Na jižní Moravě je rovněž kvalitní infrastruktura a kvalifikovaní odborníci. Věřím ale, že dukovanské bloky mohou být při dobré údržbě provozovány déle, než do roku 2045, budou-li následně vyžíhány tlakové nádoby reaktorů a obnoveny jejich materiálové vlastnosti. Ve finské Loviisse plzeňská Škodovka takové vyžíhání provedla před 18 lety a blok je stále v bezpečném provozu. Strategie v tomto směru ale musí být přijata co nejdříve a musí být zahájeny přípravy. A i když bude rozhodnuto o výstavbě ve dvou lokalitách, musí být oba bloky z praktických důvodů stejné.   Které technologii by podle Vašeho názoru měla dát česká vláda při dostavbě dalších jaderných reaktorů přednost? (západní, východní, čínské??). Kritéria výběru projektu by bezpochyby měla být v pořadí:
  1. Bezpečnost provozování,
  2. Objem práce (služby a náhradní díly) pro český a slovenský průmysl na celou dobu životnosti bloků = minimálně 60 let. Na takové práci vyrůstají noví specialisté, které náš průmysl i energetika potřebují. Bez práce ale nevyrostou.  Šance lze uplatnit se na dalších zakázkách
  3. Transfer know-how a teprve na posledním místě cena
Mnoho lidí si už nepamatuje, že jsme si stavěli všechny naše jaderné bloky sami a proto jim dobře rozumíme. To je cesta, kterou bych doporučoval i dnes: nakoupit projekt moderního jaderného ostrova a pro konvenční část elektrárny si vytvořit projekt  vlastními projekčními ústavy. Pokud půjdeme takovou cestou, může náš průmysl vyrobit a dodat okolo 90% veškerých dodávek a práce se republice velmi zúročí. V opačném případě to bude sotva 40%. Nastudoval jsem všechny projekty, které jsou v současnosti na trhu, a moje volba by v současné době byla jednoznačná: koupil bych petrohradský projekt jaderné části elektrárny a stavěl bych elektrárny vlastními silami. Malověrní budou říkat, že jsme „to“ už zapomněli.  Trochu mají samozřejmě pravdu, protože temelínské bloky byly uvedeny do provozu před patnácti lety. Jsme na tom ale dnes tisíckrát lépe, než když jsme před léty začínali.

Proběhlo

TNK 2017

Galerie

Konečně jsme vyřešili nestabilitu dodávek z OZE
Konečně jsme vyřešili nestabilitu dodávek z OZE
Maskot
Jé dědo, tady roste jen samá generace IV!
Jé dědo, tady roste jen samá generace IV!
A v tendru vítězí elektrárna ňaderná!
A v tendru vítězí elektrárna ňaderná!
Stavitel
Kontrolor
Akrobat
Květen 2016
Po Út St Čt So Ne
    Čvn »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031